Jak medyczna marihuana wpływa na leczenie zespołu Tourette’a?

Co to jest zespół Tourette’a?

Zespół Tourette’a to wrodzone zaburzenie neurologiczne. Charakteryzuje się występowaniem licznych tików ruchowych i werbalnych. Nie jest tak do końca znana przyczyna jej powstania, jednak podejrzewa się, że może mieć podłoże genetyczne. Dotyka zaledwie 1 % populacji. Częściej są to mężczyźni niż kobiety. Choroba ta jest zazwyczaj nieuleczalna.

Jakie są objawy tej choroby?

Pierwsze objawy mogą wystąpić w wieku przedszkolnym, a najpóźniej nastoletnim. Zaczynają się problemy z koncentracją, nadpobudliwość, ciężko panować nad odruchami. Występują tiki takie jak mruganie oczami, podrygiwanie ramion i głowy, chrząkanie i mlaskanie.W skrajnych przypadkach dochodzi do podskakiwania, kręcenia się w kółko i wykrzykiwania niecenzuralnych słów oraz obelg.

Leczenie

Choroba ta jest uznana za nieuleczalną oraz, że można ją tylko niwelować terapią behawioralną i farmakoterapią. Dlatego rozpoczęto poszukiwania nowych metod terapeutycznych. Z najnowszych badań naukowców wynika, że skutecznym lekiem na Zespół Tourette’a może okazać się medyczna marihuana. Do najbardziej znanych jej właściwości należy działanie przeciwpadaczkowe, przeciwbólowe, zmniejszanie impulsywności i drażliwości, odprężanie. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na zmniejszenie tików u chorych. Po zastosowaniu medycznej marihuany stwierdzono znaczną poprawę u większości z badanych i zniwelowanie tików.

Niestety nadal w wielu krajach roślina ta jest zakazana. Tymczasem zjednuje ona sobie coraz więcej zwolenników i trwają negocjacje nad legalizacją i wprowadzeniem medycznej marihuany do aptek.

Zobacz więcej na https://www.taniesianie.pl/