Palenie marihuany a ciąża – jak jest naprawdę?

Palenie marihuany a ciąża

Temat dotyczący palenia marihuany podczas ciąży jest podnoszony już od bardzo dawna i choć nie ma jednoznacznego potwierdzenia, czy jest to szkodliwe dla zdrowia dziecka, znaczna część ludzi jest przekonana, że palenie marihuany w czasie ciąży jest absolutnie niewskazana. Czy przekonania te są właściwe? Czy palnie marihuany podczas ciąży rzeczywiście szkodzi dziecku?

Badania i zdanie naukowców

Wyniki przeprowadzanych w tym temacie badań są naprawdę różne. W badaniu przeprowadzonym na 12 000 noworodków, które zostało upublicznione w w American Journal of Public Health nie stwierdzono żadnych dowodów na to, że marihuana miała jakikolwiek wpływ na płód.  Lekarze biorący udział w tym teście również potwierdzili, że roślina nie jest szkliwa dla dziecka i w żaden sposób nie wpływa na jakiekolwiek fizyczne defekty noworodków. Inne badania natomiast informują, że planie marihuana w ciąży może być tak samo szkodliwe jak palenie tytoniu, czy picie alkoholu. Istnieją jednak także takie źródła, które podają, że sporadyczne palenie marihuany podczas ciąży może korzystnie wpływać na samopoczucie przyszłej matki, czy zmniejszać uczucie mdłości.

Zaburzenia rozwojowe dzieci

Lista zaburzeń rozwojowych dzieci podawana według niektórych źródeł:

  • guzy mózgu
  • opóźnienie umysłowe
  • zaburzenia psychologiczne
  • zaburzenia wzroku
  • poronienie
  • poród przedwczesny w ciąży zaawansowanej

Podzielne zdania

Zdania w tym temacie są naprawdę bardzo podzielone i ciężko jednoznacznie stwierdzić, co jest faktem, a co mitem stworzonym przez społeczeństwo. Wyniki badań również nie zawsze się ze sobą pokrywają, dlatego zarówno dla zdrowia własnego jak i dziecka najlepiej jest odstawić marihuanę przynajmniej na te dziewięć miesięcy. Ważne też, aby powstrzymać się od zażywania marihuany w okresie karmienia piersią, ponieważ przez mleko do jego organizmu przedostają się zarówno toksyny, jak i samo THC, oraz wszelkie inne zawarte w konopi substancje, co może nieść niekorzystne skutki zdrowotne dla malucha.

Tekst został napisany na podstawie – https://www.taniesianie.pl