
Utrzymanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej jest dla wielu osób priorytetem. Należy jednak pamiętać, że nadgorliwość może nieść za sobą skutki odwrotne do zamierzonych. Mycie zębów bezpośrednio po spożyciu posiłku nie jest dobrym pomysłem. Stomatolodzy zalecają, aby odczekać minimum kilkadziesiąt minut, a nawet dłużej! Właśnie dlatego natychmiastowe sięgnięcie po szczoteczkę do zębów to ogromny błąd, który wcale nie przyczynia się do pięknego i zdrowego uśmiechu.
Mycie zębów po jedzeniu
Jak już wspomniano, mycie zębów bezpośrednio po jedzeniu nie jest dobrą praktyką. Należy odczekać minimum 40 minut. W przypadku produktów kwaśnych zaleca się odczekania przynajmniej 60 minut. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że spożyte jedzenie ma wpływ na poziom pH w jamie ustnej. Sprawia to, że staje się ona o wiele bardzie wrażliwa, a tym samym skłonna do podrażnień. Mogą one skutkować np. rozwojem bolesnych stanów zapalnych.
Płukanie ust po posiłku
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po spożyciu posiłku wypłukać usta wodą. W ten sposób można nieco zneutralizować pH jamy ustnej, jednak nie należy od razu zabierać się do szczotkowania zębów. Wiadomym jest, że niektóre produkty pozostawiają nieestetyczne osady. Czasami również chcemy pozbyć się zalegających resztek za pomocą nitkowania, co również nie jest rozsądnym posunięciem. Odczekanie kilkudziesięciu minut może uchronić przed pojawieniem się uciążliwych schorzeń – jest to szczególnie ważne dla osób borykających się z nadwrażliwością dziąseł.